Standardy dla miejsc przeznaczonych na kaplice wieczystej adoracji.

Bez względu na to, czy kaplica powstanie na terenie parafii, czy poza nią, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni, które umożliwi cichą i pełną koncentracji modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Pomieszczenie przeznaczone na ten cel powinno spełniać takie normy, jak:

Odpowiednio duża przestrzeń. Dobrze, by mogło w niej przebywać przynajmniej dwadzieścia osób jednocześnie. Niemniej jednak liczba ta może zależeć od dostępności miejsca.

Niezależność. Nawet jeśli miejsce przylega bezpośrednio do kościoła lub np. plebanii, powinno mieć osobne wejście pozwalające na autonomiczne funkcjonowanie.

Nieograniczony dostęp do toalety. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim osoby, które będą adorować w nocy. Bardzo często spędzają one na modlitwie kilka godzin. Z racji specyfiki miejsca i tego, co ewentualnie mogłoby się wydarzyć (np. wtargnięcie osoby pod wpływem alkoholu lub bezdomnej), warto pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć toaletę i czy ma być ona cały czas otwarta, czy zamykana na klucz, który będzie dostępny w umówionym miejscu.

Dbałość o przestrzeń adoracji. Jeżeli w kaplicy jest więcej okien, warto pomyśleć, czy nie wstawić w nich piaskowanych szyb, witraży lub specjalnej folii (szczególnie jeśli okna wychodzą na kościół). Takie rozwiązanie nie będzie rozpraszać osób adorujących jak i uczestniczących w liturgii.

Cyrkulacja powietrza. Jeżeli okien nie jest za wiele lub nie ma ich w ogóle, należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia i zastosować np. rekuperację lub inne rozwiązania tego typu.

Ogrzewanie. Może być standardowe, podłogowe (np. elektryczne panele podłogowe) lub ławkowe, aby zapewnić komfort podczas adoracji, szczególnie w okresie zimowym. W czasie niskich temperatur trwanie na adoracji w nieogrzewanym miejscu może być trudne i negatywnie wpłynąć na jej ciągłość.


\